Հունիսի 15-ին Նաիրա Զոհրաբյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստը: Քննարկվել է «Քրեակատարողական հիմնարկներում ազատությունից զրկված անձանց առողջության պահպանման իրավունքի ապահովման վերաբերյալ» ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի հրապարակային զեկույցը:
ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը նշել է, որ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի զեկույցի վերաբերյալ վերապահումներ է ներկայացրել ՀՀ արդարադատության նախարարության քրեակատարողական վարչությունը: Հանձնաժողովի նախագահը տեղեկացրել է, որ իրենց հանձնաժողովը քրեակատարողական հիմնարկներ կատարած այցերի շրջանակում արձանագրել է մի շարք խնդիրներ, որոնք հատկապես վերաբերում են բուժսպասակման ծայրահեղ ծանր վիճակին, մասնագետ-բժիշկների պակասին, դեղորայքային ապահովմանը: Տիկին Զոհրաբյանն ընդգծել է, որ կան օրենսդրական կարգավորումներ պահանջող խնդիրներ: Այս համատեքստում նա անդրադարձել է մեթադոն դեղամիջոցի խնդրին եւ նշել, որ թմրանյութերի կախվածությունից ազատվելու համար մարդիկ ստանում են այդ դեղամիջոցը, որի տրամադրման թույլտվությունը որոշում է ՔԿՀ ղեկավարությունը: Նաիրա Զոհրաբյանի խոսքով՝ կամայականություններից խուսափելու համար պետք է օրենքով սահմանվի պարտադիր դեղորայքի ցանկ՝ քրեակատարողական հիմնարկների համար: Նա առաջարկել է նաեւ ՔԿՀ վարչության ենթակայությունից հանել բժիշկներին:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը նշել է, որ ՔԿՀ-ներում իրավիճակի վերլուծությունը զեկույցում ներկայացված է 2016 թվականի դրությամբ, մատնանշված են համակարգային խնդիրները եւ դրանց լուծմանը միտված ուղիները: Ոլորտի խնդիրների քննարկման եւ լուծման հարցում նա կարեւորել է խորհրդարանի, կառավարության, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների, փաստաբանների եւ ԶԼՄ-ների դերը: Պարոն Թաթոյանը տեղեկացրել է, որ իրենց ներկայացրած զեկույցի հիման վրա ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական վարչությունն առաջարկներ է ներկայացնելու: Նրա խոսքով՝ զեկույցի հիման վրա պաշտպանի գրասենյակը կներկայացնի մի շարք իրավական ակտերի մշակման առաջարկներ:
Քննարկման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ազատությունից զրկված անձանց խնամքի կազմակերպմանը, մարզերում, հատկապես սահմանամերձ շրջաններում ՄԻՊ ստորաբաժանումների ուժեղացմանը, ՔԿՀ-ներում բուժսպասարկման իրականացման որակին եւ այլ հարցերի: ԱԺ պատգամավորները ներկայացրել են ոլորտին առնչվող օրենսդրական կարգավորումների վերաբերյալ առաջարկներ:
Հանդիպման ավարտին Նաիրա Զոհրաբյանը տեղեկացրել է, որ հանձնաժողովը կշարունակի այցերը քրեակատարողական հիմնարկներ, որից հետո կհանդիպի ԵՄ ներկայացուցիչների հետ՝ խնդիրները քննարկելու նպատակով:

Внеочередное заседание Постоянной комиссии НС по вопросам евроинтеграции
15 июня состоялось внеочередное заседание Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции под председательством Н.Зограбян. Обсужден публичный доклад Защитника прав человека РА “Об обеспечении права охраны здоровья лицам, лишенным свободы в уголовно-исполнительных учреждениях (УИУ)”.
Председатель комиссии НС отметила, что по докладу Защитника прав человека РА есть оговорки, которые она представила в Уголовно-исполнительное управление Министерства юстиции РА. Г-жа Зограбян сообщила, что в рамках визита их комиссии в УИУ выявлен ряд проблем, которые касаются крайне низкого уровня медобслуживания, нехватки врачей-специалистов, обеспечения лекарствами. Она отметила наличие проблем, требующих законодательного урегулирования. В этом плане Н.Зограбян затронула проблему метадона и отметила, что для избавления от наркотической зависимости люди получают именно это лекарство, разрешение на которое выдается руководством УИУ. По словам председателя комиссии, во избежание проявления своеволия следует законодательно установить обязательный перечень лекарственных средств   для УИУ. Она предложила также вывести врачей из подчинения Управлению УИУ.
Защитник прав человека РА А.Татоян отметил, что анализ ситуации в УИУ представлен по состоянию на 2016 г., указаны системные задачи и пути их решения. В обсуждении и решении проблем сферы он подчеркнул роль представителей парламента, правительства, гражданского общества, адвокатов и СМИ. Омбудсмен сообщил, что на основе их доклада Уголовно-исполнительное управление Минюста РА должно представить предложения. По его словам, на базе доклада офис Защитника представит предложения по разработке ряда правовых актов.
В ходе дебатов рассмотрены вопросы, касающиеся организации ухода за лицами, лишенными свободы, усиления офисов омбудсмена в областях, особенно в приграничных районах,   качества медобслуживания в УИУ и др. Депутаты НС представили предложения по законодательному регулированию сферы.
В завершение встречи Н.Зограбян сообщила, что комиссия продолжит визиты в УИУ, после чего встретится с представителями ЕС для обсуждения проблем.